Ako naučiť svoje deti sústrediť sa (aj tie s poruchou pozornosti!)

Autor: Roman Hutira | 30.11.2019 o 9:33 | (upravené 30.11.2019 o 10:26) Karma článku: 1,11 | Prečítané:  151x

Tak ako má veľa ľudí vytvorený návyk kupovnia knihy a s ich čítaním to je už ťažšie, aj vďaka rozširujúcej sa sietí hudobnín, dostávajú tísíce detí po celom Slovensku pod stromček gitaru.

Nástroj však po počiatočnej fáze nadšenia končí väčšinou ako originálna dekorácia bytu.

Začiatky sú ťažké. Neznie to, treba ju naladiť, bolia z nej brušká prstov a rodičov bolia aj uši. No ak vydržíte dostatočne dlho, výsledky sa dostavia. Žial nikto vám nepovie, koľko je presne „to“ dostatočne dlho a hlavne vám nikto nepovie,  že hranie na hudobný nástroj je vlastne procesom hlbokého sústredenia sa.

V zrýchlenom svete sme dráždení neskutočným objemom podnetov, na ktoré sa snažíme reagovať. Naša pozornosť však nie je nekonečná a pomaly si zvykáme venovať ju rôznym činnostiam naraz a to len v obmedzenom množstve.

V nedávno zverejňenom výskume dánskej univerzity UCN v Aalborgu,  trvajúcom od roku 2009, skúmali práve spoločenské zmeny pozornosťi v kombinácii so schopnosťou Dánov sa sústrediť. Prišli na pozoruhodný fakt. V roku 2009 trvalo približne 14 sekúnd, kým Dánov napadla ďalšia myšlienka, v roku 2019 to je už len 7 sekúnd.

Vo svete v ktorom a priemerný človek pozrie do svojho smartfónu 80 krát za deň, cestou do práce si vedome či nevedome pozriete cca. 200 billbordov v rozpätí menšom ako 1 sekunda, pri sledovaní TV sme pravidelne každých 10 minút rušení reklamou (a počas nej máme v ruke opäť telefón), v rádiu dnes nie je čas dohrať ani jednu pesníčku až dokonca, pri šoférovaní auta sa necháme rozptyľovať navigáciou, rádiom, telefónom, ovládacím panelom, na obrazovke vašeho tabletu na vás vyskakujú reklamy a oznámenia…

Toto je prostredie v ktorom máme len minimálnu šancu naučiť svoj mozog sa dlhodobo sústrediť na jednu konkrétnu vec.

Na webe nájdete video, v ktorom sa pýtajú spoločne Billa Gatesa a Warena Buffeta, či môžu spomenúť jednu vec, ktorá bola pre ich úspech v živote rozhodujúca.  Obaja, po chvíľke mlčania, náhle a unisono povedia jedno slovíčko: „Focus“. Schopnosť sústrediť sa. Tá bude najmä pre našu mládež v budúcich desaťročiach, pre ich uplatnenie sa na trhu práce kľúčová. Nie diplom zo školy, ale „Deep Focus Skill“.

Rodičia, ak chcete svoje deti naučiť sústrediť sa, kúpte im namiesto telefónu, pod vianočný stromček hudobný nástroj a nedajte im šancu sa naň vykašlať!

V nasledujúcom videu nájdete krásny rozhovor s Alexom, ktorý študuje hru na gitare na bratislavskom konzervatóriu a ktorý vám prezdradí jeho začiatky s týmto krásnym hudobným nástrojom a prezradí vám aj tajomstvo, ako sa na ňu naučiť hrať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ficove majetkové pomery

Minulý týždeň sa poslanca Fica zasa opýtali na jeho majetok. A on zasa zopakoval, že žiadny nemá.


Už ste čítali?