Aký sú Dáni ich vlastnými očami?

Autor: Roman Hutira | 22.11.2019 o 19:34 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  314x

Severania sa zdajú byť chladní a len ťažko si pripustia ,,cudzinca” pod kožu. Nie sú to Španieli, ani Taliani. Sú chladný a pritom tak veľmi ,,v pohode”, až sa to zdá byť čudné.

Sami dokonca organizujú pre cudzincov kurzy s názvom: „Prečo sú Dáni divní?“. Chcú totiž, aby ste pochopili ich mentalitu. Raz sme prišli na takéto sedenie so spolužiakmi. Tam nám pán z miestneho úradu spolu s váženým sociológom vysvetľovali dôvody nepochopiteľných prejavov správania domácich obyvateľov.

Pedagógovia napríklad prídu kľudne do školy v teplákoch (naozaj pravdivý príbeh) alebo sa počas prednášky vyzujú. V práci sa totižto chcú cítiť uvoľnene ako doma. Na druhej strane, keď sa idú večer zabaviť, vyobliekajú sa do ,,business casual”.

Dáni sú potichu vždy a všade. Asi najviac to pocítite v MHD. V autobusoch je naozaj obrovské ticho. Jediní, koho budete počuť rozprávať, sú deti, zahraniční študenti, resp.cudzinci. Prívetivú tvár Dáni ukážu hlavne v piatky večer, kedy to v meste vyzerá ako na Silvestra. Obľubujú hlavne pivo - samozrejme to svoje dánske, presnejšie Carlsberg alebo Tuborg. Už viete, odkiaľ pochádza príslovie, ,Pije ako Dán?“

Dáni patria k najšťastnejším národom na svete, aj keď majú menej slnka a viac zamračenej oblohy, z ktorej často mrholí. Slnko si nahrádzajú u nich veľmi populárnym soláriom a aby podporili tvorbu pigmentu, jedia veľa mrkvy. Toto som si všimol hlavne u dievčat. Tie majú so sebou v škole alebo v práci – v podstate všade – plastové boxy so zásobou mrkvy, ktorú chrúmu skoro stále.

V nasledujúcom videu sa dozviete priamo od dánky, pani Christien Andreasen, ako ona vníma Dánsko a dánov v ňom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Prokurátorská zápcha

Vedenie koalície sa zdá nefunkčné. Využíva to opozícia.


Už ste čítali?