Štúdium v Čechách, aneb Praha není Berlín.

Autor: Roman Hutira | 31.12.2018 o 16:54 | (upravené 26.2.2019 o 23:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  407x

Apelujem na rodičov a študentov, ktorí “poškuľujú” po univerzitnom vzdelaní v Českej republike. Školy v Čechách sú pre našincov príťažlivé. Sú väčšie, známejšie, s kvalitnejším zázemím a históriou.

No rád by som adresoval otázku k faktu, či sa dá pobyt na univerzite v Čechách rovnocenne považovať za pobyt v “ozajstnom” zahraničí.

Počas svojich ciest v zahraničí sa mi pravidelne stávali situácie, v ktorých som si povedal:“Hmm,... to je zaujímavé,... Hmm, takto by sme to mohli robiť u nás doma, Hmm, toto dáva zmysel”.Svoje nadšenie v konkrétnych situáciách, som pripisoval skôr kultúrnym rozdielom, ako téme ktorej sa chcem venovať v nasledujúcej kapitole.

Náš mozog tvoria dve hemisféry. Každej pripisujeme odlišné vlastnosti. Ľavá je zameraná na analýzu, logiku, vzorce a lineárne myslenie. Pravá vníma skôr syntetické myslenie, kreativitu, vášeň, inovácie. Ľavá hemisféra je racionálna, koncepčná, doslovná, verbálna,  analytická. Pravá hemisféra je zapojená skôr empaticky, vnímavo, intuitívne, metaforicky, vie čo je humor.

Jednoduchý príklad. Vďaka pravej strane cítime pri počúvaní pesničky jej melódiu a celkovú atmosféru, v ľavom mozgu sa zameriame skôr na jej text. Každá hemisféra je obrazom tej druhej a obe sa časom vyvíjajú. Ďalšie vplyvy na naše správanie zahŕňajú takisto vek, pohlavie, osobné skúsenosti…(počet premenných je obrovský).

 

To ma prirodzene privádza ku konkrétnemu uplatneniu príkladu o hemisférach na vzdelávacom systéme.

Veľká skupina slovenských študentov sa rozhoduje pre univerzitné štúdium v Čechách. Dám naše a české vzdelanie na jednu stranu do protikladu zo “západným”. Oba národy si spoločne prešli obdobím totalitnej vlády komunizmu.

Práve počas obdobia komunizmu bol potlačený jednotlivec a individualita a s ním aj subjektívne myslenie a schopnosť myslieť a konať za seba.

Vo vzdelávaní boli či už priamo alebo nepriamo potlačované tzv. Soft Sciences (napr. Psychológia, Sociológia, Ekonomika...). Tie sú založené hlavne na subjektívnom názore a individuálnej interpretácii.

Prirodzene podporované boli tzv. Hard Sciences (Biológia, Chémia, Fyzika...), pretože boli a sú skôr "bez skrytej ideológie". Hard-sciences boli považované systémom za “bezpečné”. 

Ľavý mozog bol povzbudený k rastu, pravý naopak nie! Počas obdobia komunizmu nebolo v spoločnosti možné dostať sa k inej ako štátom “schválenej” literatúre, filmom, hudbe, umeniu.

Boli potlačené individuálne (slobodné) prejavy osobnosti cez napríklad módu, účesy, konverzáciu a podobne. To všetko ovplyvnilo ľudí nie len na individuálnej, ale aj celospoločenskej úrovni.

A teraz, ak je priemerný vek profesorov na univerzitách u nás a v Českej republike je šesťdesiat rokov a od revolúcie nám ubehlo už skoro rokov tridsať. To znamená, že väčšina ľudských zdrojov na našich a českých univerzitách prežila skoro polovicu svojho života v totalitnom režime, kde ako sme si povedali, ľavý mozog bol povzbudený k rastu a pravý naopak nie.

Pýtam sa, obsahuje štúdium u našich susedov pojmy, akými sú kritické myslenie, tvorivosť pri uvažovaní, kreativitu, riešenie modelových situácií, fantáziu či komunikáciu v rovnakom pomere tak, ako keby ste študovali v Británii, v Dánsku či Holandsku?

Dobrým príkladom na záver je rozdielny historický, ekonomický, sociálny, technologický a spoločenský vývoj napríklad medzi napr. Singapurom a Kuala Lumpur, alebo rozdiel medzi nám bližším východným a západným Berlínom.

Nedávam všetkých profesorov a fakulty do jedného vreca, no pri rozhodovaní by som vás chcel podnietiť k zamysleniu.  

Predsa len, Bratislava nie je Praha. No Praha nie je Kodaň, ani Londýn.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?