Transformačný rituál - Ako urýchliť dospievanie?

Autor: Roman Hutira | 27.12.2018 o 9:18 | (upravené 27.12.2018 o 20:40) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  328x

V našej stredoeurópskej kotline pomaly strácajú na význame spoločenské rituály spojené s prechodom medzi jednotlivými životnými etapami. Tak ako napríklad v starom Ríme, keď 10-12 ročným chlapcom pálili pred očami hračky.

Alebo na Vanuatu v Pacifiku, tam keď chlapci na “prechod” k mužom, musia zvládnuť skok z 8 metrov vysokej veže istení len priviazaním nôh hrubými výhonkami z liani. Dievčatá to u nás majú vďaka prírode jednoduchšie, teda ak sa to dá pôrod označiť za jednoduchú situáciu. Hraničné situácie, ktoré pri pôrode žena zažije ju prirodzene “prenesú” do novej úlohy ženy/matky. Príroda takto elegantne zavŕši dievčenské obdobie dospievania a to aj napriekom veku či sociálnemu postaveniu konkrétnej slečny.V nedávnej minulosti mali naši chlapci/muži možnosť zažiť transformačný rituál v podobe narukovania na dvojročnú povinnú prezenčnú vojenskú službu. Počas nej mali dostatočne veľa času a možností zažiť intenzívne fázy napr. samota, disciplína, osamostatnenie sa, mali čas odhaliť svoje fyzické aj psychické limity a vytvoriť si okolo seba sociálne zázemie.

Zrušením vojenčiny sme prišli o fantastický nástroj,  ako sa z chlapcov stávajú muži.Dnešná omladina, v prevažnej miere skôr u chlapci ako dievčatá “mäkne”. Celoštátne organizovaný poloprofesionálny šport sme vymenili za PC hry či prechádzky v nákupných centrách zakončené posedením pri káve s koláčom. Tradičný model rodiny z tvrdou otcovou rukou pomaly strieda konštrukt liberálnej rodiny. No a tá postupne ustupuje zo svojich pozícií, pričom klasické piliere rodiny ako jej vnútorná komunikácia či viac generačná súdržnosť, rozdelenie kompetencií pri výchove nielen medzi rodičov ale aj medzi dedkov, babky, tetky, ujkov, sesternice a bratrancov, nahrádza dotyková obrazovka našich smart zariadení, Instagram, sociálne siete, smerovanie k individualite a narcizmus.

No a v tomto má viacročný pobyt v zahraničí svoje čaro a pozitívum. Nie je to len primárne dobrodružstvo, cestovanie či hľadanie nových perspektív. Je to hlavne skvelá príležitosť dospieť, prevziať zodpovednosť sám za seba a dať si sám sebe šancu. Osobná skúsenosť je neprenosná. Svet, vzťahy, situácie skutočne spoznávame až v okamihu, ktorý si individuálne prežijeme. Môže nám byť X krát povedané čo znamená zima a chlad no nikdy to nenahradí osobnú skúsenosť s konkrétnou situáciou. Skúsenosť je neprenosná. Individuálne prežitie konkrétnej situácie nám ponúka odlišnú kvalitu prežitku. Rodičia môžu odovzdávať svojim potomkom svoje skúsenosti, môžu deťom X krát prizvukovať, že sa majú chovať zodpovedne, no tie sa zodpovednosti sa môžu naučiť až cez svoje konanie v konkrétnych situáciách. Pobyt v zahraničí je urýchľovač dospievania. Je to generátor situácií, v ktorých sa študent či chtiac alebo náhodou ocitne. Situácie na ktoré budete musieť reagovať, situácie ktoré nie vždy dopadnú ako si budete priať, situácie v ktorých sa formujú charakterové vlastnosti, morálka, vôľa, interpersonálne zručnosti. Situácie, do ktorých sa doma len málo so študentov dostane v komfortných podmienkach “Hotelu Mama”.

Sigmund Freud tvrdil, že najlepšie čo môže každý otec pre svojho dospievajúceho syna urobiť je zomrieť. Aj bez tejto drastickej metódy môžu rodičia dospievajúcim potomkom dopriať transformaćný rituál v podobe pobytu v zahraničí, kde sa z dcér stávajú ženy a z chlapcov muži.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak nie blackout, tak čo? Dodržiavať pravidlá a viac testovať, vravia experti

Opatrenia by mali platiť aspoň do Veľkej noci, zhodujú sa odborníci.

Stĺpček Jakuba Fila

Matovičovi jeho úlohu nik nezávidí, o to viac musí byť lídrom

Nemá priestor na frky pred kamerami.


Už ste čítali?