Na univerzitách v Británii sa dá stále študovať za peniaze britskej vlády.

Autor: Roman Hutira | 5.12.2018 o 17:24 | (upravené 5.12.2018 o 17:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  141x

Štúdium v Anglicku je všeobecne veľmi obľúbenou voľbou našich študentov a ponúka veľa možností, ako získať špičkové a svetovo uznávané vzdelanie.  

Veľká Británia je kozmopolitná krajina, pričom študenti majú šancu okrem získania špičkového vzdelania a zdokonalenia sa v anglickom jazyku spoznať nových ľudí, ale hlavne nové kultúry, zvyky, tradície či prístup k životu.

Keďže jeden školský rok na univerzite v UK stojí v závislosti od odboru v priemere 9, 250 £, školy sú zaviazané odovzdať študentom (svojim klientom) vzdelanie v adekvátnej kvalite-hodnote. Hlavný cieľ britských univerzít je pripraviť študentov na ich budúce uplatnenie v pracovnom živote. Ako sa im to aj reálne darí, sa zrkadlí aj vo výsledkoch každoročného celonárodného Student Satisfaction Survey 2017/18 (NSS). V ankete študenti (anonymne) uviedli a štatistiky následne potvrdili, že napríklad až 9 z 10 absolventov si dokázalo po absolvovaní štúdia v UK nájsť prácu zodpovedajúcu svojmu vzdelaniu a očakávaniam (a vo svojom odbore)!

Z ostatných výsledkov zaujalo napríklad, že až 81% študentov je spokojných s priebehom štúdia, 86% študentov sa zhodlo, že profesori vedia zrozumiteľne vysvetliť učebnú látku, alebo že až 82% vyjadrilo súhlas s faktom, že univerzity v UK majú relevantné a kvalitné zdroje a služby.

Ak do úvahy zoberieme aj fakt, že prieskum je každoročne anonymný, ako by v podobnom prieskume dopadli naše školy?

Čo sa týka školného, to je rovnaké pre našich aj domácich študentov. Náš stredoeurópsky región má ekonomickú silu porovnateľnú s Britmi, len do určitej miery, majú aj slovenský študenti možnosť ešte stále financovať štúdium prostredníctvom finančných prostriedkov - študentskej pôžičky. Pôžička je nekomerčná, bezúročná a zvyšuje sa len o oficiálne stanovenú ročnú mieru inflácie. Podmienkou na jej schválenie je prijatie na školu v UK a občianstvo v krajine EÚ. Jej splatnosť je až 30 rokov. Briti poskytujú študentskú pôžičku vždy na jeden rok a financie sú možné použiť len na financovanie štúdia.

Čo sa týka aktuálneho vystúpenia Británie z EÚ, v nasledujúcich rokoch sa naši študenti nemusia obávať zmeny ich statusu. Univerzity vydali samostatné vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú, že aj v prípade odchodu Británie z EÚ, nebudú meniť spôsob financovania pre študentov, ktorý na škole už v dobe odchodu Británie z EÚ sú, resp. sú prijatí.

Jednoducho povedané, za podmienok, za ktorých na univerzitu v Anglicku študenti z EÚ nastúpia, za tých aj vyštudujú!

Za kvalitu sa väčšinou platí, no na oplátku, priemerná mzda v UK pre absolventa univerzity je 24,500£ ročne! To sú v podstate náklady za školné na bakalárskom stupni.

Nie nadarmo v Británii zľudovelo príslovie: “Jediná vec, ktorá je zadarmo, je kúsok syra na pasci na myši”. A to vzdelaní to plati dvojnásobne!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vzbúrili sa chudobní aj radikáli. Macrona môžu protesty ohroziť

Protestné hnutie môže pomôcť populistom.

ŠPORT

Vlhová jazdí ako chlapi. Shiffrinová však nerobí chyby

Slovenka skončila opäť druhá.


Už ste čítali?