Na univerzitách v Británii sa dá stále študovať za peniaze britskej vlády.

Autor: Roman Hutira | 5.12.2018 o 17:24 | (upravené 5.12.2018 o 17:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  346x

Štúdium v Anglicku je všeobecne veľmi obľúbenou voľbou našich študentov a ponúka veľa možností, ako získať špičkové a svetovo uznávané vzdelanie.  

Veľká Británia je kozmopolitná krajina, pričom študenti majú šancu okrem získania špičkového vzdelania a zdokonalenia sa v anglickom jazyku spoznať nových ľudí, ale hlavne nové kultúry, zvyky, tradície či prístup k životu.

Keďže jeden školský rok na univerzite v UK stojí v závislosti od odboru v priemere 9, 250 £, školy sú zaviazané odovzdať študentom (svojim klientom) vzdelanie v adekvátnej kvalite-hodnote. Hlavný cieľ britských univerzít je pripraviť študentov na ich budúce uplatnenie v pracovnom živote. Ako sa im to aj reálne darí, sa zrkadlí aj vo výsledkoch každoročného celonárodného Student Satisfaction Survey 2017/18 (NSS). V ankete študenti (anonymne) uviedli a štatistiky následne potvrdili, že napríklad až 9 z 10 absolventov si dokázalo po absolvovaní štúdia v UK nájsť prácu zodpovedajúcu svojmu vzdelaniu a očakávaniam (a vo svojom odbore)!

Z ostatných výsledkov zaujalo napríklad, že až 81% študentov je spokojných s priebehom štúdia, 86% študentov sa zhodlo, že profesori vedia zrozumiteľne vysvetliť učebnú látku, alebo že až 82% vyjadrilo súhlas s faktom, že univerzity v UK majú relevantné a kvalitné zdroje a služby.

Ak do úvahy zoberieme aj fakt, že prieskum je každoročne anonymný, ako by v podobnom prieskume dopadli naše školy?

Čo sa týka školného, to je rovnaké pre našich aj domácich študentov. Náš stredoeurópsky región má ekonomickú silu porovnateľnú s Britmi, len do určitej miery, majú aj slovenský študenti možnosť ešte stále financovať štúdium prostredníctvom finančných prostriedkov - študentskej pôžičky. Pôžička je nekomerčná, bezúročná a zvyšuje sa len o oficiálne stanovenú ročnú mieru inflácie. Podmienkou na jej schválenie je prijatie na školu v UK a občianstvo v krajine EÚ. Jej splatnosť je až 30 rokov. Briti poskytujú študentskú pôžičku vždy na jeden rok a financie sú možné použiť len na financovanie štúdia.

Čo sa týka aktuálneho vystúpenia Británie z EÚ, v nasledujúcich rokoch sa naši študenti nemusia obávať zmeny ich statusu. Univerzity vydali samostatné vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú, že aj v prípade odchodu Británie z EÚ, nebudú meniť spôsob financovania pre študentov, ktorý na škole už v dobe odchodu Británie z EÚ sú, resp. sú prijatí.

Jednoducho povedané, za podmienok, za ktorých na univerzitu v Anglicku študenti z EÚ nastúpia, za tých aj vyštudujú!

Za kvalitu sa väčšinou platí, no na oplátku, priemerná mzda v UK pre absolventa univerzity je 24,500£ ročne! To sú v podstate náklady za školné na bakalárskom stupni.

Nie nadarmo v Británii zľudovelo príslovie: “Jediná vec, ktorá je zadarmo, je kúsok syra na pasci na myši”. A to vzdelaní to plati dvojnásobne!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slosiarik z Focusu: Drucker je prijateľný aj pre časť sklamaných voličov Smeru

Kollár je akoby jazýčkom na váhach, vraví sociológ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Decembrový prieskum je skúpejší na dobré správy než v minulosti

Prognózovať iné ako pat je neprirodzené.


Už ste čítali?