Najobľúbenejšie študijné odbory na univerzitách v zahraničí

Autor: Roman Hutira | 3.12.2018 o 10:00 | (upravené 3.12.2018 o 10:09) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  215x

Medzi najobľúbenejšie študijné odbory na univerzitách v zahraničí, ktoré si vyberajú slovenský študenti patria odbory, v ktorých sa odrážajú hlavne zmeny na trhu práce, uplatniteľnosť v globálnom prostredí a ktoré majú "cveng".

Školy v zahraničí, podobne ako u nás, ponúkajú bakalárske a magisterské odbory zamerané napríklad na ekonomiku, chemický priemysel, business či techniku. Vzdelanie vo Veľkej Británii či v Škandinávii je však orientované na tzv. Problem Based Learning a teda na prácu v skupinách (Group work), projektovú výučbu (Study cases). PBL je smerované na neskoršie uplatnenie na trhu práce (súčasťou štúdia býva aj pracovná stáž v odbore), posilňuje kritické myslenie a študentove interpersonálne zručnosti.

Psychológia – Štúdijný program ti predostrie rozmanité a dynamické témy ako sú štúdium mysle, odbor skúma tajomstvá toho, čo nás robí človekom, čo znamená byť nažive a prečo sa správame spôsobom, akým robíme. Odbor Psychológia (vo Veľkej Británii) je akreditovaná inštitúciou Britská psychologická spoločnosť (BPS). Na lekciách budeš študovať oblasti ako sú ľudská bytosť; fungovanie mozgu; procesy a mechanizmy ľudského myslenia, pocity a správanie; a najmä to ako môžu psychológovia, psychologický výskum a terapia výrazne a pozitívne ovplyvniť životy ľudí a spoločnosť.

Creative Writing - Lekcie sú navrhnuté pre talentovaných a oddaných spisovateľov a odbor umožňuje rozvíjať vlastný remeselný a talent na písanie.  Zameriava sa na kľúčové aspekty tvorivej písomnej praxe, popri samostatnom štúdiu literatúry. Naučíš sa všetky zručnosti potrebné na zvládnutie tvorby písania ako je editácia, kreslenie, syntax a takisto ako napríklad prijímať kritiku. Kurz je mimoriadne flexibilný a ponúka širokú škálu voliteľných modulov, ktoré ti umožní nasledovať tvoje sny a záujmy, umožní ti rozvíjať a stavať na tvojich zručnostiach a zároveň ti ponúka príležitosť pracovať s celým radom publikovaných autorov a akademikov priamo v centre komunity aktívneho písania.

Marketing Management - Ak máš podnikateľského ducha, rád by si uplatnil svoje analytické schopnosti, chceš pracovať v oblastiach ako je Import – Export, Marketing, Sales alebo Logistika, alebo snívaš o založení svojej vlastnej reklamnej agentúry, potom zváž program Marketing Management!  Ten ti poskytne priestor a prístup k metódam potrebným pre štúdium oblastí ako sú Sales Management. Marketingoví manažéri sú veľmi žiadaní pre svoje schopnosti pracovať systematicky a na vypracovanie cielených marketingových stratégií. V rámci programu sa tiež naučíš pracovať so zmluvami, analýzami trhu resp. strategickými analýzami trhu. Osvojíš si predaj a vyjednávacie techniky Micro a Makro-ekonómie, marketingovej stratégie a projektového riadenia.

Service, Hospitality & Tourism Management - Ak snívaš o kariére, kde budeš vytvárať zážitky a služby pre ostatných, tak je pre teba tento odbor tou správnou voľbou! Diplom z Service, Hospitality & Tourism Management ti umožní pracovať vo všetkých úrovniach v organizáciách v cestovnom ruchu. Získaš vedomosti o podnikaní, budeš schopný zapojiť sa do zákazníckych vzťahov z rôznych jazykových a kultúrnych prostredí. Vďaka tomuto programu tiež získaš dobrý základ pre založenie svojej vlastnej firmy, napr. reštaurácie či hotela. Program je zameraný na sektor služieb v oblasti cestovného ruchu, turistických atrakcií, športu, rôznych akcií, rovnako tak aj prostredia hotela, konferencií a reštaurácií. Štúdium zahŕňa predmety ako Service management, Organisation and HR, Law, Strategy and Business, Industry Knowledge, Leadership and Project Management, Inter-cultural Competencies a mnoho ďalších. 

Commerce management - Cieľom programu  je kvalifikovať študenta nielen v teoretickej, ale hlavne v praktickej rovine výziev pracovného trhu v globálnom vnímaní. Umožní ti pracovať v business centrách po celom svete v rade  pracovných príležitostí ako sú napríklad vedúci projektu, plánovač podnikania, senior manažér v oblasti logistiky či odvetvia cestovného ruchu. Súčasťou odboru je takisto Internship/pracovná stáž, tá je navrhnutá po dobu dvoch semestrov tak, aby firma a študent mali dostatočný časový horizont na dokončenie pracovných úloh, pričom študent získa rozsiahle pracovné skúsenosti z profesionálnej praxe. Program CM  ti poskytne akademické zázemie pre pokračovanie štúdia v odbore napríklad International Sales a Marketing management.

Logistics Management - Logistika je jednou z hlavných aktivít v rámci každej väčšej spoločnosti. Do logistiky spadá viacero oblastí: tok informácií, preprava, skladovanie, inventarizácia, manipulácia s materiálom či bezpečnosť. Dá sa povedať, že je to reťazec týchto činností, ktorých výsledkom má byť optimalizácia času či nákladov, ktoré sú potrebné na dokončenie danej dodávky. Je rozdelená na 2 hlavné časti: 1. časť zaoberajúca sa hlavne výkonom a 2. časť zaoberajúca sa nákladmi. Ich cieľom sú krátke dodacie lehoty, maximálne využitie dostupných produkčných kapacít, nízke prepravné náklady či spoľahlivé dodržiavanie termínov. Moderné trendy umožňujú používanie softvérových nástrojov a umožňujú tak komplexnú analýzu spomínaných činností.

Architectural Technology and Construction Management - ECO-Architecture v digitálnom svete dizajnu? Chceš vedieť ako ako navrhnúť, plánovať, stavať a spravovať kompletné stavebné projekty od začiatku až do konca? Budeš mať možnosť stať sa cenným pre architektonické a stavebné firmy vo svete, kde napríklad vlády presadzujú významné zníženie prípustného využitia energie v budovách. V rámci tohto programu budeš pracovať na reálnych projektoch, ako je práca na rodinných domoch,  realizácií komerčných budov či športových hál. ATCM ti poskytne šancu na znalosti v oblasti architektúry, analýz zaťaženia ložísk, konštrukcie, digitálneho kreslenia techniky, pokročilej techniky digitálneho riadenia, technických služieb, energetických výpočtoch, pasívnej technológie, plánovania a riadenia.

Financial Management - Finančný manažment je program, ktorý sa sústreďuje na problémovú oblasť riadenia finančného hospodárenia firiem. Program je zameraný na získanie základného povedomia o podnikových financiách, plánovaní a investičnom rozhodovaní, controllingu a meraní výkonnosti podniku. Zoznámiš sa so všeobecnými zásadami finančného riadenia a s významom majetkovej a kapitálovej štruktúry podniku pre jeho finančné rozhodovanie. Dôraz sa kladie na pochopenie vzťahov medzi operatívnym a strategickým plánovaním v podniku. Budeš mať šancu zvládnuť základné postupy riadenia cash-flow a likvidity firmy, rovnako ako metódy ich analýzy a hodnotenia, dozvieš viac o oblastiach ako sú  právne záležitosti vo finančnom sektore, štatistika, úverové a finančné poradenstvo, finančné trhy, poistenie, realitné riešenie, národné hospodárstvo. Ak chceš pracovať vo finančných, hypotekárnych či kreditných inštitúciách, správe majetku, poistení, nehnuteľností alebo ako finančný pracovník v rôznych spoločnostiach, možno bude pre teba správna voľba FM. 

Computer Science - Hľadáš vynikajúce kariérne možnosti v oblasti IT?  Chceš pracovať v oblasti informačných technológií na pozíciách ako je Programátor, Web developer, Správca siete, Správca systému alebo ako IT koordinátor? CS ti poskytne všestranné znalosti informačných technológií a je zameraný na praktický prístup tzv. „Learning by doing“. Program kladie dôraz nielen na technickú časť, ale aj na sociálny aspekt, pretože školy sa snažia pripraviť absolventa tiež na prácu v tíme. V rámci programu sa okrem iného budeš učiť o algoritmoch, dátových štruktúrach, teórií jazyka, databázach, internet programovanie a distribuované programovanie. V súčasnej dobe väčšina škôl pracuje s programovacími jazykmi Java a C # / NET a budú používať MS SQL Server.

Multimedia Design & Communication - Študijný program zahŕňa tieto hlavné  vedné oblasti: The Company, Design and Visualisation, Communication and Presentation, Electives a Interaction Development. Budeš mať možnosť na sebarealizáciu v pracovných pozíciách ako Multimediálny developer, Multimediálny designer, Web designer, Asistent produkcie. Ako absolvent tohto programu môžeš pokračovať v štúdiu odborov ako sú E-concept Development a Web Development.

Euro Asia Business Management - Pokiaľ máš záujem o medzinárodnú kariéru v oblasti predaja, manažmentu a marketingu a láka ťa možnosť študovať dva roky v Číne, tak je tento program ako stvorený pre teba! V tomto programe budeš študovať marketing, manažment, komunikáciu a ekonómiu v globálnom kontexte. Okrem toho sa naučíš, ktoré faktory zohrávajú dôležitú úlohu v obchode medzi európskymi a ázijskými krajinami, nadobudneš vzdelanie v oblasti práva, etiky, psychológie a čínskeho jazyka, aby si bol schopný analyzovať problematiku rozdielnosti a rovnosti kultúr. Ťažiskom bude pochopiteľne Čína a jej obchodné vzťahy z EU a tiež sa dozvieš, ktoré faktory zohrávajú dôležitú úlohu pri obchodovaní medzi európskymi a ázijskými krajinami. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vzbúrili sa chudobní aj radikáli. Macrona môžu protesty ohroziť

Protestné hnutie môže pomôcť populistom.

ŠPORT

Vlhová jazdí ako chlapi. Shiffrinová však nerobí chyby

Slovenka skončila opäť druhá.


Už ste čítali?