Najobľúbenejšie študijné odbory na univerzitách v zahraničí

Autor: Roman Hutira | 3.12.2018 o 10:00 | (upravené 3.12.2018 o 10:09) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  423x

Medzi najobľúbenejšie študijné odbory na univerzitách v zahraničí, ktoré si vyberajú slovenský študenti patria odbory, v ktorých sa odrážajú hlavne zmeny na trhu práce, uplatniteľnosť v globálnom prostredí a ktoré majú "cveng".

Školy v zahraničí, podobne ako u nás, ponúkajú bakalárske a magisterské odbory zamerané napríklad na ekonomiku, chemický priemysel, business či techniku. Vzdelanie vo Veľkej Británii či v Škandinávii je však orientované na tzv. Problem Based Learning a teda na prácu v skupinách (Group work), projektovú výučbu (Study cases). PBL je smerované na neskoršie uplatnenie na trhu práce (súčasťou štúdia býva aj pracovná stáž v odbore), posilňuje kritické myslenie a študentove interpersonálne zručnosti.

Psychológia – Štúdijný program ti predostrie rozmanité a dynamické témy ako sú štúdium mysle, odbor skúma tajomstvá toho, čo nás robí človekom, čo znamená byť nažive a prečo sa správame spôsobom, akým robíme. Odbor Psychológia (vo Veľkej Británii) je akreditovaná inštitúciou Britská psychologická spoločnosť (BPS). Na lekciách budeš študovať oblasti ako sú ľudská bytosť; fungovanie mozgu; procesy a mechanizmy ľudského myslenia, pocity a správanie; a najmä to ako môžu psychológovia, psychologický výskum a terapia výrazne a pozitívne ovplyvniť životy ľudí a spoločnosť.

Creative Writing - Lekcie sú navrhnuté pre talentovaných a oddaných spisovateľov a odbor umožňuje rozvíjať vlastný remeselný a talent na písanie.  Zameriava sa na kľúčové aspekty tvorivej písomnej praxe, popri samostatnom štúdiu literatúry. Naučíš sa všetky zručnosti potrebné na zvládnutie tvorby písania ako je editácia, kreslenie, syntax a takisto ako napríklad prijímať kritiku. Kurz je mimoriadne flexibilný a ponúka širokú škálu voliteľných modulov, ktoré ti umožní nasledovať tvoje sny a záujmy, umožní ti rozvíjať a stavať na tvojich zručnostiach a zároveň ti ponúka príležitosť pracovať s celým radom publikovaných autorov a akademikov priamo v centre komunity aktívneho písania.

Marketing Management - Ak máš podnikateľského ducha, rád by si uplatnil svoje analytické schopnosti, chceš pracovať v oblastiach ako je Import – Export, Marketing, Sales alebo Logistika, alebo snívaš o založení svojej vlastnej reklamnej agentúry, potom zváž program Marketing Management!  Ten ti poskytne priestor a prístup k metódam potrebným pre štúdium oblastí ako sú Sales Management. Marketingoví manažéri sú veľmi žiadaní pre svoje schopnosti pracovať systematicky a na vypracovanie cielených marketingových stratégií. V rámci programu sa tiež naučíš pracovať so zmluvami, analýzami trhu resp. strategickými analýzami trhu. Osvojíš si predaj a vyjednávacie techniky Micro a Makro-ekonómie, marketingovej stratégie a projektového riadenia.

Service, Hospitality & Tourism Management - Ak snívaš o kariére, kde budeš vytvárať zážitky a služby pre ostatných, tak je pre teba tento odbor tou správnou voľbou! Diplom z Service, Hospitality & Tourism Management ti umožní pracovať vo všetkých úrovniach v organizáciách v cestovnom ruchu. Získaš vedomosti o podnikaní, budeš schopný zapojiť sa do zákazníckych vzťahov z rôznych jazykových a kultúrnych prostredí. Vďaka tomuto programu tiež získaš dobrý základ pre založenie svojej vlastnej firmy, napr. reštaurácie či hotela. Program je zameraný na sektor služieb v oblasti cestovného ruchu, turistických atrakcií, športu, rôznych akcií, rovnako tak aj prostredia hotela, konferencií a reštaurácií. Štúdium zahŕňa predmety ako Service management, Organisation and HR, Law, Strategy and Business, Industry Knowledge, Leadership and Project Management, Inter-cultural Competencies a mnoho ďalších. 

Commerce management - Cieľom programu  je kvalifikovať študenta nielen v teoretickej, ale hlavne v praktickej rovine výziev pracovného trhu v globálnom vnímaní. Umožní ti pracovať v business centrách po celom svete v rade  pracovných príležitostí ako sú napríklad vedúci projektu, plánovač podnikania, senior manažér v oblasti logistiky či odvetvia cestovného ruchu. Súčasťou odboru je takisto Internship/pracovná stáž, tá je navrhnutá po dobu dvoch semestrov tak, aby firma a študent mali dostatočný časový horizont na dokončenie pracovných úloh, pričom študent získa rozsiahle pracovné skúsenosti z profesionálnej praxe. Program CM  ti poskytne akademické zázemie pre pokračovanie štúdia v odbore napríklad International Sales a Marketing management.

Logistics Management - Logistika je jednou z hlavných aktivít v rámci každej väčšej spoločnosti. Do logistiky spadá viacero oblastí: tok informácií, preprava, skladovanie, inventarizácia, manipulácia s materiálom či bezpečnosť. Dá sa povedať, že je to reťazec týchto činností, ktorých výsledkom má byť optimalizácia času či nákladov, ktoré sú potrebné na dokončenie danej dodávky. Je rozdelená na 2 hlavné časti: 1. časť zaoberajúca sa hlavne výkonom a 2. časť zaoberajúca sa nákladmi. Ich cieľom sú krátke dodacie lehoty, maximálne využitie dostupných produkčných kapacít, nízke prepravné náklady či spoľahlivé dodržiavanie termínov. Moderné trendy umožňujú používanie softvérových nástrojov a umožňujú tak komplexnú analýzu spomínaných činností.

Architectural Technology and Construction Management - ECO-Architecture v digitálnom svete dizajnu? Chceš vedieť ako ako navrhnúť, plánovať, stavať a spravovať kompletné stavebné projekty od začiatku až do konca? Budeš mať možnosť stať sa cenným pre architektonické a stavebné firmy vo svete, kde napríklad vlády presadzujú významné zníženie prípustného využitia energie v budovách. V rámci tohto programu budeš pracovať na reálnych projektoch, ako je práca na rodinných domoch,  realizácií komerčných budov či športových hál. ATCM ti poskytne šancu na znalosti v oblasti architektúry, analýz zaťaženia ložísk, konštrukcie, digitálneho kreslenia techniky, pokročilej techniky digitálneho riadenia, technických služieb, energetických výpočtoch, pasívnej technológie, plánovania a riadenia.

Financial Management - Finančný manažment je program, ktorý sa sústreďuje na problémovú oblasť riadenia finančného hospodárenia firiem. Program je zameraný na získanie základného povedomia o podnikových financiách, plánovaní a investičnom rozhodovaní, controllingu a meraní výkonnosti podniku. Zoznámiš sa so všeobecnými zásadami finančného riadenia a s významom majetkovej a kapitálovej štruktúry podniku pre jeho finančné rozhodovanie. Dôraz sa kladie na pochopenie vzťahov medzi operatívnym a strategickým plánovaním v podniku. Budeš mať šancu zvládnuť základné postupy riadenia cash-flow a likvidity firmy, rovnako ako metódy ich analýzy a hodnotenia, dozvieš viac o oblastiach ako sú  právne záležitosti vo finančnom sektore, štatistika, úverové a finančné poradenstvo, finančné trhy, poistenie, realitné riešenie, národné hospodárstvo. Ak chceš pracovať vo finančných, hypotekárnych či kreditných inštitúciách, správe majetku, poistení, nehnuteľností alebo ako finančný pracovník v rôznych spoločnostiach, možno bude pre teba správna voľba FM. 

Computer Science - Hľadáš vynikajúce kariérne možnosti v oblasti IT?  Chceš pracovať v oblasti informačných technológií na pozíciách ako je Programátor, Web developer, Správca siete, Správca systému alebo ako IT koordinátor? CS ti poskytne všestranné znalosti informačných technológií a je zameraný na praktický prístup tzv. „Learning by doing“. Program kladie dôraz nielen na technickú časť, ale aj na sociálny aspekt, pretože školy sa snažia pripraviť absolventa tiež na prácu v tíme. V rámci programu sa okrem iného budeš učiť o algoritmoch, dátových štruktúrach, teórií jazyka, databázach, internet programovanie a distribuované programovanie. V súčasnej dobe väčšina škôl pracuje s programovacími jazykmi Java a C # / NET a budú používať MS SQL Server.

Multimedia Design & Communication - Študijný program zahŕňa tieto hlavné  vedné oblasti: The Company, Design and Visualisation, Communication and Presentation, Electives a Interaction Development. Budeš mať možnosť na sebarealizáciu v pracovných pozíciách ako Multimediálny developer, Multimediálny designer, Web designer, Asistent produkcie. Ako absolvent tohto programu môžeš pokračovať v štúdiu odborov ako sú E-concept Development a Web Development.

Euro Asia Business Management - Pokiaľ máš záujem o medzinárodnú kariéru v oblasti predaja, manažmentu a marketingu a láka ťa možnosť študovať dva roky v Číne, tak je tento program ako stvorený pre teba! V tomto programe budeš študovať marketing, manažment, komunikáciu a ekonómiu v globálnom kontexte. Okrem toho sa naučíš, ktoré faktory zohrávajú dôležitú úlohu v obchode medzi európskymi a ázijskými krajinami, nadobudneš vzdelanie v oblasti práva, etiky, psychológie a čínskeho jazyka, aby si bol schopný analyzovať problematiku rozdielnosti a rovnosti kultúr. Ťažiskom bude pochopiteľne Čína a jej obchodné vzťahy z EU a tiež sa dozvieš, ktoré faktory zohrávajú dôležitú úlohu pri obchodovaní medzi európskymi a ázijskými krajinami. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Výbuch plynu v prešovskej bytovke má zatiaľ päť obetí

Na miesto výbuchu smeruje premiér Peter Pellegrini

Kočnerova Threema: Sudca Sklenka sa vzdal funkcie

S mafiánom Kočnerom si cez Threemu vymenili vyše 8000 správ.


Už ste čítali?