Svet je väčší ako si vieš predstaviť.

Autor: Roman Hutira | 9.11.2018 o 5:54 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  421x

Čím dlhšie a častejšie sa vydáš za hranice a tým viac budeš chcieť vidieť. Na cestovaní je skvelé okrem návratov hlavne to, že život ti nikdy neprestane rozdávať lekcie.

Garantujem ti, že to nebude naposledy, čo sa niekam vydáš. Pri každom pohľade do mapy začneš premýšľať o tom, kam by to mohlo byť nabudúce. Možno poznáš človeka z druhého konca sveta a dozvieš sa viac o krajine, do ktorej by ťa ani nenapadlo sa pozrieť.

Iná krajina, iná národnosť, iná kultúra. Všetko a všetkých máme v škatuľkách. Preberáme stereotypy vnímania sveta okolo nás. Francúzi jedia žaby a nehovoria anglicky, Američania sú jednoduchí a hluční, Škandinávci sú chladní a rezervovaní. Každej krajine vieme priradiť osobitný prívlastok. Počas cestovania, pri zapojení sa do spoločnosti v inej krajine, kde fungujú iné zvyky, tradície, kultúra, iné vtipy, iné všetko, sa v mysli udeje jedna významná vec.

Zistíš, že je to všetko viac menej inak.  Všade na svete žijú ľudia tie isté životy. Vstanú ráno, musia jesť a piť, majú podobné túžby, ideály a cit. Dýchame rovnaký vzduch, máme svoje rodiny. Je skôr zaujímavé ako podstatné kto má akú farbu pleti, pohlavie, náboženstvo, zvyky. Všetci sme (svojim spôsobom) ľudia. Zbavíš sa stereotypov vo svojom vnímaní sveta a hlavne teba v ňom. Ak ak budeš mať oči dostatočne otvorené, možno sa ti tiež podarí naraziť na Mexičana, čo nemá rád štipľavé jedlo a nepije tequilu. Čuduj sa svete a hlavne sebe.

Vycestovať do zahraničia dnes naozaj nie je nič ťažké. Napriek tomu je Slovákov a Čechov za hranicami podľa štatistík z Európy skoro najmenej. Zároveň je ale u nás vysoký dopyt po zamestnancoch hovoriacich cudzími jazykmi a so skúsenosťami zo zahraničia. Štúdium v zahraničí je jedna z možností, ako ten náš svet dobre spoznať. Nemusíš byť skvelý aby si začal, ale aspoň treba začať, aby sme si dali šancu byť skvelí.

Na cestovaní nie je najkrajšia cesta samotná ale návraty domov. Je skvelé sa občas do tej našej rodnej zemičky vrátiť, prerozprávať zážitky a nie ich len nazdielať na Instagrame a Facebooku. Opusti svoju bublinu nazvanú domov. A pozi sa sám do inej. Určite poznáš ten pocit, keď si v inom meste, kde to nepoznáš a ono si žije svojim rytmom v zabehnutých koľajách. Ráno, na obed, v noci. Stále, ako neúnavné perpetum mobile. A ty si tam, prítomný v konkrétnom okamihu. Si v ich bubline, v ktorej máš dovolené byť jej súčasťou.

V tej svojej, ktorú necháš doma máš podporu rodiny a priateľov. Máš tam navarené, upratané, pripravené, zariadené. Zrazu si musíš zistiť ako sa dostaneš z letiska k tvojmu ubytovaniu. Možno si to ubytovanie, budeš musieť ešte len nájsť. Možno to bude všetko v cudzom jazyku, ktorý viac neovládaš ako ovládaš. Možno ti prestane fungovať SIM-ka. Možno ti banka hneď v prvej hodine zablokuje kartu, pretože sa vyskytne "neobvyklá aktivita" - výber v zahraničí.

Ak sa rozhodneš v zahraničí aj študovať, samotný začiatok školy je na tom všetkom asi najjednoduchší. Úprimne, bude tam ďalších X ľudí, ktorí sú na tom rovnako ako Ty. Zrazu to bude na tebe, všetko, každá jedna maličkosť

V prvých dňoch po príchode do zahraničia ťa bude čakať niekoľko veľmi dôležitých vecí, ktoré budeš musieť riešiť a budeš ich riešiť sám. Tvoje prvé kroky k samostatnosti budú trochu ťažšie, ale ako každý dospelý človek, si nimi musíš prejsť aj ty. Odmenou bude pocit vlastnej slobody a niekedy aj trpkej zodpovednosti, ktorá ťa v živote dospeláka čaká.

A hlavne, všetko to bude jedno veľké dobrodružstvo!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?