Kultúrny šok - vedľajší účinok pobytu v zahraničí.

Autor: Roman Hutira | 29.10.2018 o 22:28 | (upravené 31.10.2018 o 11:20) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  4847x

Pobyt mimo svojho domova a naučených situácií zvláda každý inak. Kultúrny šok je psychický, čiastočne aj fyzický “prerod” spôsobený zmenou životného a kultúrneho zázemia na určitú dobu. 

Najlepšie pozorovateľný je pri dlhodobom pobyte mimo domova. Samotné prejavy kultúrneho šoku sú veľmi individuálne. Závisia od osobnostného nastavenia človeka, od konkrétnej situácie v ktorej sa ocitol, od času ako dlho v nej bude, od spoločenstva v ktorom sa vyskytuje, od úloh, ktoré plní, od jeho sociálnych i komunikačných kompetencií a podobne.

Prvou fázou bude nadšenie.

Nastáva hneď po príchode do nového prostredia. Nadšenie vyvoláva takmer všetko. Odlišné správanie ľudí, odlišné návyky, jedlo, životný štýl, počasie, objavovanie všetkého nového a doposiaľ nepoznaného. Zvyčajne sa jedná o najkratšiu z častí (trvá približne 3-4 týždne).

Nasledovať bude otrávenie, najhoršia fáza zo všetkých. Práve v tejto nastáva prerod, ktorý sa v ďalších fázach už iba kryštalizuje. Všetky veci, ktoré spočiatku spôsobovali nadšenie, začnú teraz neskutočne liezť na nervy. Od prejavov ľudí, cez televízne programy až po cudzí jazyk, v podstate všetko, čo je iné ako doma.

Na rad príde samotné zvykanie si. Jeho dĺžka je iba o niečo dlhšie ako pri prvej časti. Pravdepodobne ide o časť najpríjemnejšiu. Postupne sa s vecami, ktoré nás ešte nedávno „žrali“, vyrovnávame, zžívame sa v kultúrou, prijímame zvyky a stávame sa súčasťou miestnej kultúry.

Pomaly sa staneš multikultúrny človek. Nastane kompletný prerod s neobmedzenou dĺžkou trvania. Stane sa z teba človek, ktorý sa zžil a pochopil cudziu kultúru a pritom má stále v sebe zakódovanú tú vlastnú. Kedykoľvek sa vrátiś do danej kultúry, budeš schopný prepnúť a žiť s miestnymi obyvateľmi. Pochopíš cudziu kultúru, no pritom budeš máš stále v sebe zakódovanú svoju vlastnú. Kedykoľvek sa vrátiš do jednej z nich, budeš bezproblémovo schopný prepnúť a žiť s miestnymi obyvateľmi a zvykmi tak, ako domáci. Multikultúrna komunita ti otvorí dvere k mnohým novým a vzrušujúcim dobrodružstvám, poznaniam kultúry a životného štýlu ostatných.

Multikulturalizmus je mimoriadne silný v tom, že nastaví zrkadlo tvojim stereotypom v uvažovaní a povzbudí ťa vo vytváraní nových názorov a vzťahov s tvojim okolím. O tom, že multikultúrna spoločnosť bude spúšťačom tvojej schopnosti komunikovať s ľuďmi rôzneho presvedčenia a spôsobov myslenia nepochybujem. Tvoj každodenný život s priateľmi a spolužiakmi z rôznych krajín ťa môže ovplyvniť natoľko, že sa staneš niekým, kto bude plne schopný prispôsobiť sa nielen rôznym realitám, ale naučíš sa byť silnejší v situáciách, v ktorých budeš potrebovať zabrať.

A poslednou fázou bude obrátený kultúrny šok. Nastane po tvojom návrate domov, do pôvodnej kultúry. Trvá jeden či dva mesiace. Počas tejto doby prebiehajú všetky vyššie spomenuté fázy v kratšom čase a silnejšej intenzite. Až po dovŕšení tejto piatej časti sa človek stane skutočne multikultúrny.

Stavím sa, že po príchode domov zo zahraničia sa stále nebudeš vedieť vynadívať na krásy svojho rodného mesta a celkovo našej malebnej zelenej krajiny, ktoré si si určite predtým skoro vôbec nevšímal.  Keď sa vrátiš späť domov, už nebudeš prechádzať ulicami svojho mesta bez toho, aby si si všimol to vśetko, čo si predtým tak nejako automaticky všímal. Je to príjemný zážitok cítiť sa ako turista vo svojom rodnom meste.

Vzhľadom k tomu, že s rodičmi tiež nebudeš v osobnom kontakte dlhší čas, vaše vzťahy sa určite zmenia. A väčšinou k lepšiemu. Rodinné putá sa spevnia. Navzájom sa budete tešiť z prítomnosti jeden druhého, zabudnete na zbytočnosti.

Začneš si uvedomovať, všímať a porovnávať systém fungovania „vecí“ a ľudí tam a u nás doma. Nebude to vždy milé porovnanie, no netreba to vidieť fatálne. Doma je doma a tam je tam. A určite poznáš citát: „Nepýtaj sa, čo môže urobiť tvoja krajina pre teba. Pýtaj sa čo môžeš urobiť pre svoju krajinu ty.“

Zmeníš svoj prístup k ľuďom, pohľady na vec a celkovo tvoje myslenie sa zmení na pozitívnejšie. Takisto už po prvom odchode do cudzej krajiny zistíš, ktorí priatelia sú skutoční, a ktoré vzťahy si chceš udržať.

Kedže ľubim Slovensko, každému z nás odporúčam dlhodobý pobyt ukončený návratom domov. Tvoj pobyt može mať rôznu motiváciu, ...práca, láska, cestovanie samotné či štúdium. A ak ti zarezonovalo práve štúdium v zahraničí, už začiatkom Novembra sa u nás v Bratislave a v Košiciach uskutočníVeľtrh zahraničných univerzít.

Ako sa vraví cesta je cieľ, no ja si myslím, že na cestovaní sú najkrajšie návraty!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?